تحلیل آمار سایت و وبلاگ

عشّاق الحسن ( پیروان ولایت )
 
قم المقدسه
 « ویژه نامه ی جوانه های جود  »

کاری از سنگر مجازی حلقه شهید پروان ( پایگاه شهید چمران استان قم)


امام جواد علیه السلام فرمودند: هرکس به گوینده ای گوش فرادهد او را عبادت کرده و اگر سخنگو از خدا بگوید پس خدا را عبادت کرده و اگر سخنگو از زبان ابلیس بگوید او را عبادت کرده است.(تحف العقول ص796 ح5)


شعر خوانی سید حمیدرضا برقعی به مناسبت میلاد امام جواد علیه السلام

[http://www.aparat.com/v/BSrYc]


سخنان آغازین

امام جواد

امام جواد علیه‌السلام در روز سوم میلادش؛ لب به سخن گشود و بعد از حمد و ستایش خداوند متعال، به پیامبر اکرم و خاندان عترت علیهم‌السلام درود فرستاد.

از حکیمه دختر موسی بن جعفر علیه‌السلام، آن بانوی متدیّن و شایسته، که سرپرستی امور تولّد امام جواد علیه‌السلام را به عهده داشت، نقل شده است که گفت:

... امام جواد علیه‌السلام بعد از تولّد، فرمود: «اشهد ان لا اله الاّ اللّه و انّ محمّداً رسول اللّه.»

و در روز سوم بعد از میلادش فرمود: «الحمد للّه و صلّی اللّه علی محمّد و علی الائمّه الرّاشدین.»

و نیز افزود: در روز سوم تولّدش، چشمانش را گشود و به سوی آسمان چشم دوخت و سپس به سمت راست و چپ نگاه کرد. آنگاه فرمود: «أشهد ان لا اله الاّ اللّه، و أشهد انّ محمّداً رسول اللّه»؛ از دیدن حالت‌های وی تعجب کردم و هنوز در عالم شگفتی فرو رفته بودم که پدرش امام رضا علیه‌السلام آمد. به آن حضرت گفتم: از چیزهایی که از این کودک شنیدم، به شگفت آمده‌ام! پرسید: چه چیز شنیده‌ای؟ آنچه دیده و شنیده بودم، برایش تعریف کردم. حضرت فرمود:

 «یا حکیمه! ماترون من عجائبه اکثر؛ ای حکیمه! شگفتی‌هایی که بعد از این، از او خواهید دید؛ بیشتر از آنچه تاکنون دیده‌اید، خواهد بود.»*

*(اعلام الهدایه، مجمع جهانی اهل بیت، ج 11، ص 28، به نقل از مستدرک عوالم العلوم، ج 23، ص 151 و 152؛ مناقب، ج)


القاب، کنیه و نقش انگشتر

برای پیشوای نهم، القاب متعدّدی ذکر کرده‌اند؛ مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

جواد؛ تقی؛ مرتضی؛ قانں رضی؛ مختار؛ باب المراد؛ زکی؛ متوکّل؛ منتجب

کنیه آن حضرت «ابوجعفر» می‌باشد که معمولاً در روایات تاریخی به «ابوجعفرثانی» معروف است تا با «ابوجعفر اوّل»، یعنی امام باقر علیه‌السلام اشتباه نشود.

نقش انگشتر آن امام همام، «العزّه للّه» بود.


مولودی خوانی سید مهدی میرداماد به مناسبت میلاد امام جواد علیه السلام

[http://www.aparat.com/v/obW3k]

امام جواد علیه السلام در سخنان ولی فقیه


الگویی برای جوانان


زندگی امام جواد علیه‌السلام هم الگوست. امام جواد علیه‌السلام - امامی با آن همه مقامات، با آن همه عظمت - در بیست‌وپنج سالگی از دنیا رفت. این نیست که ما بگوییم؛ تاریخ می‌گوید؛ تاریخی که غیر شیعه آن را نوشته است. آن بزرگوار، در دوران جوانی و خردسالی و نوجوانی، در چشم مأمون و در چشم همه، عظمتی پیدا کرد. اینها چیزهای خیلی مهمی است؛ اینها می‌تواند برای ما الگو باشد.
گفت و شنود امام خامنه ای در دیدار جمعی از جوانان به مناسبت هفته‌ی جوان 07/02/1377

او امام و پیشاهنگ حرکت ملت ایران بود

خاطره‌ی خونین 17 شهریور؛ دنباله‌ی درس جاوید فراموش‌نشدنی است که امام جواد به ما داده است. چرا یک امام بزرگوار در 25 سالگی به شهادت می‌رسد؟ و دستگاه جبار زمان این ذریه‌ی پیغمبر را بیش از آن تحمل نمی‌کند؟ پاسخ به این سخن را زندگی و شخصیت امام جواد به ما می‌دهد. او مظهر مبارزه‌ی با باطل بود، او کوششگر برای حکومت الله بود. او برای خدا و قرآن مبارزه می‌کرد، او از قدرت‌ها نمی‌ترسید، او در حقیقت امام و الگو و پیشاهنگ این حرکتی بود که امروز ملت ایران همگی دست به دست آن را تعقیب می‌کند.
سخنرانی امام خامنه ای به مناسبت 17 شهریور در مصلی نماز جمعه‌ی تبریز 17/06/1362

درس بزرگ امام جواد(ع)

امام جواد مانند دیگر ائمه‌ی معصومین برای ما اسوه و مقتدا و نمونه است. زندگی کوتاه این بنده‌ی شایسته‌ی خدا، به جهاد با کفر و طغیان گذشت. در نوجوانی به رهبری امت اسلام منصوب شد و در سالهایی کوتاه، جهادی فشرده، با دشمن خدا کرد به طوری که در سن 25 سالگی یعنی هنوز در جوانی، وجودش برای دشمنان خدا غیر قابل تحمل شد و او را با زهر شهید کردند. همان‌طوری که ائمه‌ی دیگر ما علیهم‌السلام با جهاد خودشان هر کدام برگی بر تاریخ پر افتخار اسلام افزودند، این امام بزرگوار هم گوشه‌ی مهمی از جهاد همه جانبه‌ی اسلام را در عمل خود پیاده کرد و درس بزرگی را به ما آموخت. آن درس بزرگ این است که در هنگامی که در مقابل قدرتهای منافق و ریاکار قرار می‌گیریم، باید همت کنیم که هوشیاری مردم را برای مقابله‌ی با این قدرتها برانگیزیم. اگر دشمن، صریح و آشکار دشمنی بکند و اگر ادعا و ریاکاری نداشته باشد، کار او آسان‌تر است. اما وقتی دشمنی مانند مأمون عباسی چهره‌ای از قداست و طرفداری از اسلام برای خود می‌آراید، شناختن او برای مردم مشکل است. در دوران ما و در همه‌ی دورانهای تاریخ، قدرتمندان همیشه سعی کرده‌اند وقتی از مقابله‌ی رویاروی با مردم عاجز شدند دست به حیله‌ی ریاکاری و نفاق بزنند.
بیانات امام خامنه ای در خطبه‌ی نماز جمعه 18/07/1359


همنشین خوب


حدیث امام جواد محمد تقی علیه السلام در مورد همنشین خوب[http://www.aparat.com/v/lwOSW]امام جواد علیه السلام فرودند: مومن به توفیق خدا نیازمند است و واعظی از درون خود و نصیحت پذیرفتن از کسیکه او را نصیحت کرد.


«خلاصه ای از زندگی امام جواد علیه السلام را میتوانید در اینجا مشاهده کنید.»
گالری تصاویر ولادت امام جواد علیه السلام


 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390
 تصاویر ویژه ولادت امام جواد علیه السلام سال 1390

 کرامات امام جواد علیه السلام


شهادت امام جواد علیه السلام

خشك شدن دست نوازنده

محمد بن ریان نقل می‎كند: مامون برای رسیدن به هدفش (بد نام كردن حضرت امام جواد علیه السلام) همه نوع نیرنگی را در خصوص امام جواد علیه السلام به كار برد اما هیچ كدام از آنها برای وی سودی نداشت .

به عنوان نمونه پس از به عقد درآوردن دخترش ام الفضل با امام جواد علیه السلام، صد كنیز زیبا را انتخاب كرد كه هر یك جامی پر از گوهر درخشان در دست داشتند. مامون به كنیزان دستور داد تا پس از نشستن حضرت در جایگاه دامادی به استقبال وی رفته و به او خوشامد گویند. كنیزكان به سوی حضرت شتافتند و خوشامد گفتند ولی امام هیچ التفاتی به آنها نكرد .

در دربار مامون مردی به نام مخارق كه ریشی بلند و صوتی خوش داشت و عود می‎نواخت وجود داشت . وی به مامون گفت من توان آن را دارم كه نقشه‎ات را - وادار كردن حضرت به لهو و لعب - عملی سازم .

از این رو در مقابل امام جواد علیه السلام نشست و شروع به خواندن آواز كرد. كسانی كه در آنجا حضور داشتند گرد مخارق حلقه زدند. هنگامی كه مخارق شروع به نواختن عود و آواز خوانی كرد، امام جواد علیه‎السلام سر مبارك خود را متوجه او كرد و بر وی نهیب زد و فرمود: "اتق الله یا ذالعثنون " از خدا بترس ای ریش بلند. دست مخارق از حركت ایستاد، عود از دستش افتاد و دیگر هرگز نتوانست عود بنوازد.

روزی مامون از بلایی كه بر سر مخارق آمده بود از وی سئوال كرد. مخارق پاسخ داد چون امام جواد علیه‎السلام بر من نهیب زد چنان ترسی از هیبت او بر من مستولی شد كه دستم فلج شد و هرگز بهبود نیافت .(1)

 

نقره از برگ زیتون

ابوجعفر طبری از ابراهیم بن سعید نقل می‎كند كه حضرت امام جواد علیه السلام را دیدم كه بر برگ درخت زیتون دست می‎زد و آن برگ‎ها به برگ نقره تبدیل می‎شد. من آنها را از حضرت گرفتم، و با آنها در بازار معامله نمودم. آن برگ‎ها نقره خالص بودند و هرگز تغییری نكردند . (2)

 

طلا شدن خاك

اسماعیل بن عباس هاشمی می‎گوید: در روز عیدی به خدمت حضرت جواد علیه السلام رفتم، از تنگدستی به آن حضرت شكایت كردم . حضرت سجاده خود را بلند كرد، از خاك قطعه‎ای از طلا گرفت . یعنی خاك به بركت دست حضرت به پاره‎ای طلای گداخته مبدل شد. آن را به من عطا كرد. من آن را به بازار بردم شانزده مثقال بود . (3)

 

حرم امام جواد علیه السلام

 

جای انگشت بر سنگ

عمر بن یزید می‎گوید: امام محمد تقی علیه السلام را دیدم. به آن حضرت گفتم: یابن رسول الله، نشانه امامت چیست؟

حضرت فرمود: امام كسی است كه توان چنین كاری را داشته باشد . دست خود را بر سنگی نهاد و جای انگشتش بر آن ظاهر شد .

 

نرم شدن آهن

راوی نقل می‎كند: حضرت امام جواد علیه السلام را دیدم كه آهن را بدون آن كه در آتش نهد می‎كشید و سنگ را با خاتم خود نقش می‎زد . (4)

 


امام جواد علیه السلام و نماز


[http://www.aparat.com/v/8jLS4]
معرفی کتاب:

کتاب « نگاهی به زندگانی سیاسی امام جواد علیه السلام »

برای اینکه بتوان درباره وقایع تاریخی و شخصیتهای تاریخی قضاوت به حق و واقعگرایانه نمود و نیز برای اینکه بتوان از شیرین و تلخ گذشته عبرت آموخت باید به شناختی عمیق و همه جانبه از آن امور دست یافت. شناختی منسجم، قانونمند و براساس رابطه علیت که بر تمام مظاهر وجود حاکم می باشد. اگر برای هر فرد یا گروه دیگری، تحصیل این گونه معرفت نسبت به تاریخ و شخصیتهای تاریخی جنبه الزامی نداشته باشد، برای مسلمین و بخصوص شیعیان اهل بیت علیهم السلام که سیره و عمل رهبران معصوم خود را حجت دانسته، نیل به سعادت دنیوی و اخروی را در پیروی آن حضرات در همه زمینه ها می دانند، شناخت محققانه تاریخ زندگانی ایشان و مواضعی که در شرائط مختلف اتخاذ نموده اند و بررسی دقیق سیره و سنت ایشان، در طول شناخت کتاب وحی الهی، قرآن، مهمترین فریضه به شمار می رود.

امام جواد

در کتاب حاضر که ترجمه کتاب « الحیاة السیاسیة للامام الجواد علیه السلام » نوشته محقق متتبع، علامه سید جعفر مرتضی العاملی می باشد، در عین اختصار و اجمال، بعد سیاسی زندگانی حضرت امام جواد الائمه علیه الصلاة و السلام، به بررسی گذاشته شده و با اشاره به شرائط ویژه زمان امامت آن حضرت به خصوص با توجه به خردسالی آن امام بزرگوار نقش بسیار مهم و حساسی که در تداوم خط رهبری الهی و استمرار هدایت امت و شکست خطوط انحرافی ایفاء نمود بیان گشته است.

باشد تا در تحصیل معرفت محققانه نسبت به حیات پربرکت ائمه اهل البیت علیهم السلام گامی به شمار آید و اثری بر جای گذارد.

دانلود کتاب


پیامک های شادباش

پیامک های تبریک ولادت امام جواد علیه السلام

امام جواد

امشب شب عید است همه گل بفشانید                  خود را به در بیت ولایت برسانید

از دست رضا عیدی خود را بستانید                          این بیت بخوانید بخوانید بخوانید

ای بحر شرف بر تو گهر باد مبارک

خورشید در آغوش سحر باد مبارک


مشاهده ادامه پیامک ها در اینجا

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی‎نوشت‎ها:

1- الكافی، ج1، ص 494/ اثبات الهداة، ج3، ص332/ مدینة المعاجز، ج 7، ص 303 / حلیة الابرار، ج 4، ص 565/ الوافی، ج3، ص 828 / المناقب، ج 4، ص396 / البحارالانوار، ج50، ص61 .

2- دلائل الامامة، ص 398 / موسوعة الامام الجواد علیه السلام، ج 1، ص 228/ اثبات الهداة، ج3، ص 345.

3- اثبات الهداة، ج 3، ص 338/ بحارالانوار، ج 50، ص 49/ مدینة المعاجز، ج 7، ص373 / موسوعة الامام الجواد علیه السلام، ج 1،ص 253 .

4- مدینة المعاجز، ج7،ص322/ اثبات الهداة، ج3، ص 345/ دلائل الامامة، ص 399/ نوادر المعجزات، ص 181/ موسوعة الامام جواد علیه السلام، ج1،ص 252 .


طبقه بندی: اهل بیت علیهم السلام،  امام جواد علیه السلام، 
برچسب ها: امام جواد، ولادت امام جواد، ویژه نامه ولادت امام جواد، امام محمد تقی،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 اردیبهشت 1393 توسط سید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات